Aktualności

 

Transfogarska-wyjazd-do-RO

Dwie najpiękniejsze trasy motocyklowe Karpat w Rumunii.

Od lat odwiedzane i zjeżdżone już przez miliony turystów co roku zaskakujące nową aurą i swoim mikroklimatem. Trasy przejezdne są zawsze w okresie od 25 czerwca do 25 września, po tym okresie są zamykane lub ruch jest ograniczony tylko dla lokalnego użytku z uwagi na mogące już występować utrudnienia pogodowe. Bywa że trasa jest otwarta aż do listopada, ale zależy to od pogody i tego jak szybko nadejdzie w Karpatach zima.

Pierwsza i bardziej znana choć później wybudowana to trasa Transfogarska (rum. Transfăgărășan) – to nazwa drogi krajowej DN7C w Rumunii. Najwyżej po Transalpinie położona droga Rumunii – osiąga nawet 2034 m n.p.m.

trasa-transforgarska-MSM

Droga Transfogarska przecina z północy na południe Góry Fogaraskie – to najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Trasa łączy miasta Sybin i Piteşti na Wołoszczyźnie. Najbardziej spektakularnie prezentuje się od strony północnej. Przy trasie od strony południowej znajdują się liczne atrakcje – między innymi zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów tworząca jezioro Vidraru oraz zamek Poienari należący do Włada Palownika (Drakuli).  Na trasie znajduje się pięć wiaduktów, kilka mniejszych tuneli oraz liczne zakręty. W najwyższym punkcie znajduje się jezioro Bâlea i najdłuższy tunel w Rumunii (884 m) przecinający łańcuch górski.

Transforgarska-droga-MSM

Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Droga Transfogarska została zbudowana w latach 1970–1974 za czasów Nicolae Ceauşescu. Początkowo miała znaczenie militarne. Podczas jej budowy wykorzystano miliardowe sumy pieniędzy i 6 milionów kilogramów dynamitu. Podczas jej budowy życie straciło ponad 40 żołnierzy.

Transforgarska-7c-Balea-Lac-MSM

Druga trasa choć starsza bo zbudowana za czasów Króla Korola II i nazywana trasą „Królewską” jest najwyżej położoną drogą w Karpatach i osiąga 2145 m n.p.m. (przełęcz Urdele).

Transalpina przecina z północy na południe Góry Parâng – drugie co do wysokości pasmo górskie rumuńskich Karpat. Łączy miasta Sebes i Novaci. Transalpina to droga o oznaczeniu 67c i od 2010 roku posiada nawierzchnię asfaltową i stąd staje się coraz bardziej popularna i ogólnodostępna dla każdego rodzaju motocykla.

Wyjazd jaki organizujemy przewiduje objazd obu tych dróg na łącznym odcinku ponad 410 km co zajmuje cały dzień od świtu do zmierzchu. Wyjazd jest trzy dniowy i pierwszy dzień to dojazd do tras oraz zalogowanie w hotelu, drugi dzień zajmuje objazd tras, a trzeci dzień poświęcamy na powrót do Polski.

INFORMACJE O WYJEŹDZIE:

To intensywny wyjazd, gdzie w ciągu zaledwie 3-5 dni pokonamy 2300 km, stąd osoby zainteresowane wyjazdem muszą posiadać nie tylko motocykle będące w stanie rozwijać prędkość ponad 130 km/h (autostrady) ale również doświadczenie pozwalające jechać takimi prędkościami przez dłuższy czas.

Przewidujemy liczne postoje, przerwy obiadowe, delektowanie się widokami jakich w Polsce nie można już zobaczyć : )

Od kandydatów wymagamy:
– posiadania kompletnego stroju motocyklowego
– sprawnego motocykla z ważnym ubezpieczeniem i badaniami
– ubezpieczenia assistance za granicą (można kupić na 7 dni)
– strój przeciwdeszczowy i kask z systemem antyparującym

Dodatkowe informacje:
– noclegi w hotelu (koszt ok. 400-700 zł)
– koszt wyjazdu szkoleniowego – 900 zł / motocykl

– inne wydatki to paliwo (ok. 600 zł) *zależnie od spalania

Wyjeżdżamy o świcie i planujemy dojechać na miejsce na godzinę 18:00
(ok. 944 km). Droga powrotna w podobnym przedziale czasowym.

ZAPISY i INFORMACJE
– na adres mailowy: biuro@szkola-motocyklistow.pl


Poniżej przedstawiamy Państwu niezwykle ciekawą ofertę szkoleń wyjazdowych przygotowaną przez szkołę motocyklową MSM zawierającą wszystkie najbardziej urokliwe trasy południowej Polski. Wyjazdy mają charakter szkoleń integracyjnych. To okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale przede wszystkim do poprawienia i doskonalenia swojej techniki jazdy.

Kurs-drogowy-motocyklowy-dla-poczatkujacych-Krakow

Dookoła TATR 
To jednodniowy wyjazd – zazwyczaj w soboty lub niedziele – startujemy o 9:00 rano i planowany powrót to godzina 20:00 w Krakowie. Trasę planują instruktorzy na bieżąco, często jest ona modyfikowana w zależności od warunków pogodowych w samych górach oraz obserwowanych umiejętności uczestników.  Przejeżdżamy najpiękniejsze regiony Słowacji – Spis, Liptov, Orava.

Po zachodniej stronie Tatr, wśród urzekających górskich krajobrazów Słowacji leży droga 584 – kwintesencja motocyklowej frajdy. Mimo niespełna 22 kilometrów długości znajdziemy tam długie proste, ostre serpentyny i niesamowite widoki.

Droga jest dość zróżnicowana tak pod względem charakteru, jak i oferowanych widoków. Obok łagodnych łuków ze wspaniałymi widokami na niskie Tatry znajdziemy tu bardzo ostre serpentyny i strome podjazdy. Niewielki ruch pojazdów daje niesamowite możliwości do treningu jazdy i wpadnięcia w rytm zakrętów co umożliwi Wam także samoocenę zdobytych umiejętności i ugruntuje przyswojoną technikę jazdy.

Wypad kończymy niezwykłą atrakcją jaką jest przejazd wozem pancernym po słowackim lesie z doświadczonym czołgistą 🙂   Tym inaczej się skręca i droga nie jest równa … 🙂
Z pewnością wrażenia niezapomniane !

Do Krakowa wracamy na wieczór w okolicach 20-21 godziny.
Wyjazd nacechowany jest elementami szkolenia drogowego i dedykowany jest osobom rozpoczynającym przygodę z motocyklem. To przede wszystkim ma być przyjemność, relaks i nauka. Robimy częste postoje, pijemy kawki i dyskutujemy o technice jazdy.
Wyjazdy organizujemy cyklicznie po zebraniu grupy minimum 6 osób.
Koszt organizacji wyjazdu
200 zł / za motocykl
– obiad po stronie słowackiej (ok.10 euro)
– OPCJA: Wóz pancerny BWP
– doliczcie koszty paliwa (trasa ok.350 km)
Wymagamy:  posiadanie sprawnego motocykla i kompletny strój motocyklowy

ZAPISY NA WYJAZDY – prosimy przesyłać na maila: biuro@msm.malopolska.pl
        (w wiadomości podać Imie i Nazwisko + model motocykla + ilość osób)